top of page

iPad Aldığınızda İlk Yapmanız Gereken 10 Şey!

1. Temel Komutları Öğrenin

iPad kullanırken işinizi kolaylaştıracak ve hızlandıracak birçok şey var. İlk olarak bunları öğrenmenizi tavsiye ederim.

Öncelikle temel ve basit komutlardan başlayıp daha sonra ileri seviye ve az bilinen komutlara geçelim:

-Herhangi bir uygulama açıkken ekranın en altından yukarı sürüklerseniz ana sayfaya dönersiniz

-Sağ üst köşeden aşağı sürükleyerek denetim merkezini açabilirsiniz.

-Ana sayfada ekranın ortasından aşağı kaydırarak arama bölümüne erişebilirsiniz.

-Ekranın alt, orta bölümünden yukarı yavaşça sürüklerseniz arka planda açık uygulamaları görürsünüz. Bu uygulamalardan istediklerinizi yukarı kaydırarak kapatabilirsiniz.

-Bu komutun alternatifi ise; ana sayfada açık 4 parmağınızı (baş, işaret orta, yüzük) ortaya doğru kapatmaktır.

-Bu hareketi bir uygulama açıkken yaparsanız ana sayfaya götürür.

-Bir uygulama açıkken, ekranın en altından sağa sola sürükleyerek açık uygulamalar arası geçiş yapabilirsiniz.

-Bir şey yazarken hızlıca kopyala yapıştır yapmak için:

kopyalamak istediğiniz bölümü seçin ve açık 3 parmağınızı ortaya doğru kapatın. Yapıştırmak için 3 parmağınızı açın.

-Geri al ve yinele komutları için 3 parmağınızı sola (geri al) ve sağa (yinele) kaydırabilirsiniz.

-Yazı yazarken iki parmağınızı klavye üstünde kapatarak klavyeyi küçültülebilirsiniz. Daha sonra ekranın herhangi bir yerine götürebilirsiniz. İki parmağınızı klavye üzerinde açarak eski haline döndürebilirsiniz.

-Güç düğmesine basılı tutarak Siri'yi açabilirsiniz.
2. Güvenlik

Güvenlik için iPad'inize kilit eklemenizi öneririm. Bunun İçin: Ayarlar → Face ID/Touch ID ve Parola Buradan kilit oluşturabilir, parmak izi ya da yüzünüzü tanıtabilirsiniz. ''Face/Touch ID'yi Şunun İçin Kullan'' bölümünden ID'nizin neler için kullanılacağını belirleyebilirsiniz. Örneğin App Store'dan uygulama yüklerken ya da otomatik parola doldurma gibi seçenekler oldukça kullanışlıdır. ''Kitliyken Erişime İzin Ver'' bölümünden iPad'iniz kitliyken erişilebilecek şeyleri belirleyebilirsiniz.


3. Find My iPad - iPad'imi Bul

Ayarlar → Apple Kimliği → Bul → iPad'imi Bul ayarını aktifleştirmenizi kesinlikle öneririm. Bu özellik iPad'inizi kaybetmeniz durumunda gerçekten oldukça işinize yarayacak bir özelliktir. iPad'imi bul özelliği ile iPad'inizin konumunu haritadan görebilir, uzaktan kitleyebilir ve silebilirsiniz.


4. Yedekleme

Ayarlar → Apple Kimliği → iCloud → Fotoğraflar Buradan iCloud fotoğrafları aktifleştirerek fotoğraflarınızı yedekleyebilirsiniz. Aynı zamanda geri gelip iCloud yedekleme ile iPad'inizi de yedekleyebilirsiniz.


5. Ekran Ayarları

Ayarlar → Ekran ve Parlaklık -Eğer iPad'inizi kılıf ile kullanıyorsanız ''kilite/kilidi aç'' ayarını aktifleştirmenizi öneririm. Böylece kılıfı her kapattığınızda kilit kapanır her açtığınızda kilit açılır. - Night Shift ve True Tone ayarlarını aktifleştirmenizi öneririm. Night Shift; hava karardıktan sonra ekran rengini otomatik olarak daha sıcak tonlara getirir. Bu şekilde göz sağlınıza daha az zarar verir ve uykunuzu etkilemez. True Tone ise; iPad'inize farklı ortamlarda bakarken renklerin tutarlı görünmesi için otomatik olarak ekranı ortama uyarlar. Böylece fazla aydınlık ya da karanlık bir ortama girdiğinizde gördüğünüz renk tonları değişmez, stabil olur.6. Ana Ekranı Özelleştirmek

Ana ekranınızı kendinize göre düzenlemeniz pratik kullanım için önemlidir. Ana ekranda boş bir yere basılı tuttuktan sonra düzenleme modu açılır: -Uygulamalar tutup sürüklenerek yeniden konumlandırılabilir. Mevcut sayfadan yana kaydırarak yeni sayfaya taşınabilir. -Aynı anda birden fazla uygulama taşımak isterseniz; bir uygulamaya basılı tutun ve diğer eliniz ile istediğiniz farklı uygulamaları seçin. Böylece birden fazla uygulamayı tek seferde taşıyabilirsiniz. -Uygulamaları üst üste atarak klasörler oluşturabilirsiniz. Örneğin iş için, okul için kullandıklarınızı ya da oyunlar gibi farklı uygulamaları tek klasörde toplayarak daha düzenli bir sayfa oluşturabilirsiniz. Uygulama üstündeki (-) işaretinden Uygulamayı ana ekrandan ya da tamamen silebilirsiniz. Ayarlar → Ana Ekran ve Dock bölümünden ''büyük Uygulama Simgeleri Kullan'' ile simge boyutunu büyütebilirsiniz.7. Dock'u Özelleştirmek

Ayarlar → Ana Ekran ve Dock

Dock bölümünden; uygulama arşivinin, önerilen ve son kullanılan uygulamaların dock'ta görünürlüğünü ayarlayabilirsiniz. Uygulama arşivinin açık olması hızlıca uygulamalarınıza erişmek için kullanışlı olacaktır.

8. Denetim Merkezini Özelleştirmek

Ayarlar → Denetim Merkezi bölümünden istediğiniz uygulama ve kısayolları denetim merkezine ekleyebilir ya da çıkartabilirsiniz. Dahil Edilen Denetimler listesinden sıralamayı değiştirmeniz, denetim merkezindeki sıralamayı da değiştirir. Herhangi bir uygulama açıkken de denetim merkezine erişmek için ''Uygulama İçinden Erişim'' ayarını açabilirsiniz.


9. Widget Panelini Özelleştirmek

Ana sayfadayken ekranın sol tarafından sürükleyerek Widget panelini açabilirsiniz. Panel açıldıktan sonra aşağıya inip ''Düzenle'' butonuna tıklayın. -Buradan uygulamaların yerlerini değiştirebilir ya silebilirsiniz. -Üst taraftaki (+) işaretine basarak daha detaylı düzenleme yapabilirsiniz. - Aşağıdan ''Özelleştir'' diyerek kullanılabilir başka widget'ları ekleyebilirsiniz.


10. İhtiyaçlarınıza Uygun Ek Özellikler ve Aksesuarlar Satın Almak

Depolama alanınız yetersiz ise iCloud'dan 50 GB, 200 GB, 1 TB gibi farklı seçeneklerde sunulan depolama alanlarını değerlendirebilirsiniz. Bunun için: Ayarlar → Apple Kimliği → iCloud → Saklama Alanını Yönet → Saklama Alanı Planını Değiştir iPadinizi korumak ve daha verimli kullanmak için kılıf-klavye ve pencil bakabilirsiniz. Bu noktada iki ürün içinde önerimiz olacak: Klavye konusunda tabii ki Apple ürünleri iPad'iniz ile en uyumlu ve düzgün şekilde çalışacak ürünler olacaktır. Bu sebeple Magic Keyboard kullanmanızı öneririm. Fakat fiyatların oldukça yüksek olması nedeniyle yine verimli ve düzgün şekilde kullanabileceğiniz alternatifler mevcut. Örneğin; Logitech Folio da problemsiz kullanabileceğiniz bir üründür. Her iki ürünün de avantaj ve dezavantajları mevcut. Pencil konusunda ise Apple Pencil 2 ilk sıradaki ürün olacaktır. Fakat yine alternatif olarak Logitech Crayon gibi bir ürünü değerlendirebilirsiniz.

Bu noktada bütçenize uygun olarak seçenekleri değerlendirmenizi ve yatırım yapmanızı öneririm.


0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page