top of page

IOS Cihazınızda Değiştirmeniz Gereken 12 Ayar!

IOS cihazınızda belli ayarları değiştirerek iphone ya da ipad'inizin pil ömrünü uzatabileceğinizi, gizliliğinizi koruyabileceğinizi ve cihazınızı daha verimli kullanabileceğinizi biliyor musunuz? Öyleyse gelin hemen bu ayarların neler olduğuna bakalım.

Maddelere geçmeden şunu belirtmek gerekiyor; bu özellik ve ayarların bazıları yalnızca iphone'da olabilir, yani ipad'de görüntüleyemeyebilirsiniz. Veya sistem güncellemeleri ile kaldırılabilir, isim değişikliği olabilir.


1. Sistem Servisleri
Sistem servisleri konum bilgilerinizi yönetip kontrol edebileceğiniz bir bölümdür.

Ayarlar → Gizlilik → Konum Servisleri → Sistem Servisleri ile açılan listeden hangi servislerin konumunuzu kullandığını görebilirsiniz.


Uygulamaların yanında bulunan mor ok, o uygulamanın yakında ya da şuan da konumunuzun kullanıldığı anlamına gelir.
Buradan şu ayarları kapatabilirsiniz:

- Ağ ve Kablosuz

-Saat Dilimi Ayarlama -Hücresel Ağ Arama (Bu ayar kapatılsa bile cihaz hücresel ağları arar ve bağlanır.)

(Saat dilimi, hücresel ağ araması, ağ ve kablosuz bağlantı gibi ayarları başka ülkeye gittiğinizde işe yarar. Eğer farklı bir ülkede değilseniz tümünü kapatabilirsiniz.)

-Apple Pay Satıcı Kimliği -Konum Tabanlı Uyarılar

-Konum Tabanlı Öneriler -HomeKit -Hareket Ayarlama ve mesafe -Sistem Özelleştirme Bu ayarları kapatarak hem pilinizden hem de hücresel verinizden tasarruf edebilirsiniz. Telefon ya da tabletinizde bazı özelliklerin kullanılabilmesi için özellikle açık bırakmanız gerekenler ise: -İphone'umu - İpad'imi bul -Acil aramalar ve SOS -Konumumu paylaş bunların açık olması telefonda bazı özelliklerin kullanılması için gereklidir.


2. Önemli Konumlar Önemli konumlar sistem servisleri listesinin altındadır. Buraya girdiğinizde cihazınızın konumunuzu kullanarak sık ziyaret ettiğiniz yerleri kaydettiği listeyi görürsünüz. Ayarın açık kalması şarjınızı hızlı tüketir. Bu sebeple eğer konum geçmişiniz sizin için önemli değilse kapatarak pil ömrünüzü artırabilirsiniz. Aynı zamanda isterseniz konum geçmişinizi aşağıdan ''geçmişi sil' ile temizleyebilirsiniz.


3. Ürün İyileştirme Sistem servisleri listesinin altında görüntüleyebileceğiniz bu ayardan; İphone analizi yönlendirme ve trafik haritayı geliştir gibi ayarların tümünü kapatabilirsiniz. Bu ayarların tümü Apple'ın cihazlarını sizin analizleriniz doğrultusunda iyileştirmesi için açıktır. Yani sizin kullanım alışkanlıklarınız gibi kişisel veriler kullanılarak yeni ve mevcut ürünler için iyileştirme analizleri yapılır.


4. Konum ServisleriKonum servislerine geri geldiğinizde bir uygulama listesi göreceksiniz. Burada (her zaman, kullanırken, paylaşıldığında ya da asla gibi) konum izini olan uygulamaları görebilirsiniz. Konum kullanmaya ihtiyaç duymayan uygulamaların izinin açık olması şarjınızı hızlı bitirecek aynı zamanda kişisel bilgilerinizin paylaşılmasına neden olacaktır. Bu sebeple kontrol ederek gereksiz uygulamaların iznini kapatmanızı tavsiye ederim.

Herhangi birine tıkladığınızda asla, bir dahaki sefere veya paylaştığımda sor, uygulamayı kullanırken ve her zaman gibi seçeneklere ulaşacaksınız. Kendinize uygun olacak şekilde uygulamalarınızı gözden geçirebilirsiniz.
5. Bildirim ve Denetim Merkezi Ayarlar → Face ID - Touch ID → Kilitliyken Erişime İzin Ver Buradan bildirim ve denetim merkezini kapatarak; tuş kilidiniz kapalı olduğunda bu bölümlere erişimi engelleyebilirsiniz. Bu sayede başka biri kilit açık olmadığında bu bölümleri açamaz.6. Analizler ve İyileştirmeler Ayarlar → Gizlilik → Analizler ve İyileştirmeler a

Burada Analiz Verileri'ne girerseniz ne kadar çok verinin sürekli olarak Apple'a ve uygulama geliştiricilerini gönderildiğini görünce şaşırabilirsiniz. Örneğin ''siri ve dikte'yi iyileştir'' açıksa telefonunuzdan sunuculara ses dosyaları gider ve sürekli şarjınızı tüketir. Bu seçeneklerin hemen hemen hiçbiri bir işinize yaramaz. Bu sebeple hepsini kapatmanızı öneririm.


7. Takip Etme Uygulama kullanırken ya da web sitelerinde gezerken bazı uygulamaların sizi izlemesine izin vermek istiyor musunuz? istemiyorsanız bunu hemen kapatmalısınız.

Ayarlar → Gizlilik → Takip Etme Gizliliğe geri dönüp yukarı çıktığınızda ''takip etme'' ayarını görebilirsiniz. Bu ayarın açıklamasına bakarsanız kısaca ''siz ve aygıtınız aracılığıyla ve hakkında toplanan bilgilerin üçüncü parti uygulamalar, sitelerde toplanan bilgilerle birleştirilmesi'' ifade edilir. Telefon kullanımınıza hiç bir olumlu etkisi olmayan bu ayarı kapatmanızı tavsiye ederim.


8. Uygulama İçi Puan ve Yorum Bir uygulama indirip birkaç defa kullandıktan sonra sürekli ''bizi puanlayın'' gibi bildirimler aldığınızı ve bir çoğunuzun bundan hoşlanmadığını tahmin ediyorum. Ayarlar → App Store → Uygulama içi puan ve yorum'u kapatabilirsiniz.


9. Kişiselleştirilmiş Reklamlar Sürekli Google'da aradığınız şeylerle ilgili reklam gördüğünüzü tahmin ediyorum. Eğer baktığınız şeylerle ilgili reklam görmek istiyorsanız bu ayarı açık tutabilirsiniz fakat bu sürekli verilerinizin kayıt edilmesine neden olacaktır.

Gizlilik → Apple'ın Sunduğu Reklamlar → Kişiselleştirilmiş Reklamlar Bunu kapatmak çok alakasız reklamlar göreceğiniz anlamına gelmez çünkü geliştiricilerin analiz yapabildikleri başka birçok şey vardır. Aynı zamanda sizin hakkınızda daha az bilgiye sahip olmaları daha az reklam görmenizi sağlayabilir.


10. Anında İlet Ayarlar → Mail → Hesaplar → Yeni Verileri Al → Anında ilet Bu ayar açıkken cihazınız sürekli yeni mail var mı diye mail uygulamasını günceller ve ciddi anlamda pil ömrünüzü azaltır. Bu sebeple bu konu sizin için önemli değilse kapatmanızı tavsiye ederim. Eğer mailleri çabuk görmek sizin için önemliyse alt taraftan örneğin ''Her 15 dakikada bir'' seçebilirsiniz.11. Sekmeler Kapat

Ayarlar → Safari → Sekmeleri Kapat

Bu ayarı ''elle'' yerine bir gün, bir hafta ya da bir ay sonra olarak seçmeniz gereksiz sekmelerin otomatik olarak kapanmasını sağlar. Kullanım alışkanlıklarınıza en uygun olanı seçerek pil tüketiminizi azaltabilirsiniz.

12. Web Siteleri için Ayarlar Ayarlar → Safari → Web Sitesi Ayarları

Buradan özellikle kamera ve mikrofonun her web sitesi için kapalı olduğunu kontrol etmenizi öneririm. Aynı zamanda konum gibi servislerin de kullanılmasını önleyebilirsiniz.
0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page