İnanmamanız Gereken 6 Fotoğrafçılık Miti

Özellikle fotoğrafçılığa yeni başladıysanız kafanızı karıştıran birçok şey duyuyor olmanız olasıdır. Bunların çoğunun doğru olmadığını söylesek? Gelin ısrarla yapmanız önerilen fakat pek de doğru olmayan 6 fotoğrafçılık mitine bakalım.


1. Daha Fazla Fotoğraf Çekmek Daha İyi Fotoğrafa Ulaştırır

Bazen güzel bir manzara gördüğümüzde tek bir ana fotoğraf elde etmeyi umarak onlarca fotoğraf çekiyoruz. Bu bir bakıma yanlış çünkü fotoğrafçılıkta kompozisyon, açı, aydınlatma gibi unsurlar çok önemlidir. Bu sebeple çekilecek güzel bir şey gördüyseniz; çok çekmek yerine ayarlarınıza, kompozisyona, ışığa-aydınlatmaya odaklanın. Çünkü örneğin eğer düzenleme aşamasında düzeltemeyeceğiniz, pozlaması yanlış bir fotoğraf çekerseniz böyle iyi bir anı kaçırdığınız için pişman olabilirsiniz. 100 fotoğraftan 5-6 iyi fotoğraf elde etmek yerine, 10 iyi fotoğraf çekmeye odaklanın. Böylece gerçekten çok iyi 2-3 fotoğraf elde edebilirsiniz. Yani daha az ama daha güzel ve doğru fotoğraflar yakalamaya odaklanın.


2. Profesyoneller Yalnızca Manuel Mod Kullanır

Birçok YouTube videosunda manuel modun daha iyi olduğu, daha fazla esneklik sağladığı, öğrenmeyi kolaylaştırdığından bahsettik evet. Fakat çoğu fotoğrafçı ''her zaman'' manuel mod kullanmıyor. Örneğin manuel mod yerine diyafram önceliği uygulayabiliyor. Diyafram, Enstantane ve ISO'nun ne işe yaradığını ve nasıl çalıştığını kavradıktan sonra sahnenize uygun olarak manuel mod yerine otomatik tercih edebilirsiniz. Böylece daha iyi bir kompozisyon kurmaya daha çok vakit ayırabilirsiniz.


3. Daha İyi makine = Daha İyi Fotoğraf

Eğer iyi bir fotoğrafçıysanız hangi makineyi kullandığınızın gerçekten bir önemi yok. Cep telefonu bile kullansanız binlerce liralık bir makineden daha iyi çekim yapabilirsiniz. Çünkü fotoğrafçılık teknik ve estetiğin birleşimidir. Estetik: kompozisyon, ışık-aydınlatma, fotoğrafta içerik ve hikaye anlatma yeteneğidir ve bunlar daha iyi bir makine ile geliştirilemez. Eğer çok pahalı bir makineniz varsa ve kendinizi geliştirmek için zaman harcamıyorsanız bu hiç bir anlam ifade etmez. Bu sebeple öncelikle kendinizi geliştirmeye odaklanmanızı öneririm. 'En iyi makine en iyi fotoğrafı çekseydi en iyi daktiloya sahip olan da en iyi romanı yazardı.”

-Ara Güler

Kendinizi fotoğrafçılıkta geliştirmek isterseniz bu eğitime bakabilirsiniz:


4. Full Frame Makineler Crop Sensörlü Makinelerden Daha İyidir

Full Frame makineler tam kare sensöre sahip makinelerdir. Crop makinelerin sensör boyutu ise full frame makinelere göre daha küçüktür. Burada full frame makine daha büyük sensörden dolayı; daha iyi düşük ışık performansı, güçlü alan derinliği, daha fazla dinamik aralık gibi belli avantajlar sağlar. Fakat bazen full frame makineler en iyi seçenek olmayabilir. Örneğin: doğa fotoğrafı, vahşi yaşam görüntüleri çekiyor ya da spor fotoğrafçılığı yapıyorsanız daha fazla zoom yapmaya ihtiyacınız olur. Crop sensör size full frame sensöre göre daha fazla zoom verir (1.5x kırpma). Örneğin 200mm lens ve full frame ile çekim yaparken size tam olarak 200m görüntü verir. Crop sensör ve 200mm lens ise size 200x1.5=300mm görüntü verir.


5. Kamera Lensten Daha Önemlidir

Görüntünün oluşması konusunda en önemli şey sensördür, evet. Fakat eğer çok iyi sensöre sahip bir makineniz varsa ve kötü cam kalitesine ve merceğe sahip bir lens kullanıyorsanız bu durumda makinenizin sunabileceği en iyi görüntü kalitesine ulaşamazsınız. Örneğin daha iyi bokeh, görüntü kalitesi ve renk istiyorsanız iyi bir lens size iyi sonuç verir. Bu sebeple eğer bunlar siizn için önemli kriterlerse ve ulaşmak istiyorsanız, mevcut makinenizi değiştirmek yerine kullanmayı ve yeni lens almayı değerlendirebilirsiniz.


6. En Kısık Diyafram = En Net Görüntü

Fotoğrafta her alanın net olmasını istiyor ve bu yüzden diyaframı yükseltiyor olabilirsiniz. Fakat f/20 f/30 gibi değerlerde görüntü kalitesi bozulmaya başlar. Yani f/10 gibi bir değer size yeterli netliği sağlarken f/25'e çıkarmak keskinliği azaltabilir.


7. Daha Fazla Megapiksel = Daha İyi Görüntü

120 MP bir cep telefonunun, 24 MP bir DSLR makineden daha iyi fotoğraf çekemediğini muhtemelen fark etmişsinizdir. Bunun nedeni MP değeri yüksek olsa bile sensör boyutunun çok küçük olmasıdır ve sensör boyutu görüntü kalitesini daha büyük oranda etkileyen bir unsurdur.

0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör