10 Sokak Fotoğrafçılığı İpucu

Sokak fotoğrafçıları günlük hayatın en yalın ve gerçek anlarını yakalar. Sokak fotoğrafçılığında en iyi fotoğrafları çekmek için uygun ekipmanı değildir. Bununla beraber doğru içgüdüler ve hızlı düşünmek gerekir.İster deneyimli bir fotoğrafçı olun, ister sokak fotoğrafçılığına yeni başlıyor olun, fotoğraflarınızı bir üst seviyeye taşımanıza yardımcı olacak bu ipuçlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.


1. Önce Gözlemleyin!

Sokak fotoğrafçılığı tamamen anı yakalamakla ilgilidir. Henri Cartier-Bresson bunu '' Kritik An'' olarak nitelendirmiştir. Bulunduğunuz konumda sabit kalarak çekimden önce birkaç dakika gözlem yapmak; çevrenizi analiz etmenize, nerede iyi bir kare yakalayabileceğinizi anlamanıza yardımcı olur.2. Sabırlı ve Hazır Olun

Sokak fotoğrafçılığı bir an'ı yakalamaktan ibarettir ve en iyi an için çok fazla beklemeniz gerekebilir. Bu sebeple mükemmel an'ı beklerken sabırlı olmanız çok önemlidir.

Aynı zamanda iyi bir anın ne zaman karşınıza çıkacağını bilemezsiniz. Gözlem yaparken dahi makineniz hazır tutmanız daha da önemlisi sizin hazır olmanız gerekecek. Bu şekilde hiç bir anı kaçırmayacaksınız.


3. Kameranızı Tanıyın

Sokak fotoğrafçılığında saniyeler bile çok önemlidir ve sokak fotoğrafçısının atik olması gerekir. Bu sebeple makinenizin kabiliyetlerini tanımak için vakit ayırın. Böylece aşina olduğunuz bir cihaz ile çok daha hızlı ve doğru çekim yapabilirsiniz. Örneğin, DSLR fotoğraf makinenizi nasıl önceden odaklayacağınızı bilmek, sizi bulanık bir çekim yerine harika bir çekime ulaştırır.4. Doğru Ayarlar

Sahnenize uygun ayar yapmanız istediğiniz sonucu almanız için çok önemledir. Bu nedenle çekim yapmayı düşündüğünüz noktada önceden birkaç deneme yapmanız işinize yarayabilir. Örneğin hareketli bir konu yakalamak istiyorsanız o ortamda enstantane nasıl olmalı bunu deneyebilirsiniz.


5. Doğru Lensler

Prime lensler sabit bir odak uzaklığına sahipken, zoom lensler odağı ayarlamanıza yani zoom yapmanıza izin verir. Geniş açılı lensler sokakta çekim yapmak avantajlı olabilir çünkü daha fazla alan yakalamanıza olanak tanır. Bu şekilde kompozisyonunuza daha fazla nesne dahil edebilirsiniz.

En sık kullanılan sokak fotoğrafçılığı lensleri genelde 35mm, 50mm ve 85mm'dir. Burada birden fazla lens edinerek sahnenize uygun olarak değiştirmeniz kolaylık sağlayabilir.


6. Farklı Açılardan Çekim Yapmayı Deneyin

Dikkat çekici fotoğraflar yakalayan fotoğrafçılar genellikle an'a alternatif bir perspektiften bakmayı bilirler.

Göz hizasından çekim yapmak kolay gelse de, biraz eğilerek veya tepeye yükselerek yapacağınız çekimler çok daha ilgi çekici olacaktır. Bu farklı açılar görüntünüze başka bir boyut kazandıracak adımlardır. Aynı zamanda farklı açılar daha doğal görüntüler yakalamanıza olanak tanır. Bu sebeple sokakta çekim yaparken alternatif açıları denemeniz çok önemli.


7. Farklı Zamanlarda Çekim Yapın

Genellikle fotoğrafçılıkta sert, parlak güneş ışığı önerilmez. Ancak sokak fotoğrafçılığında parlak ışık; güçlü gölgeler ile dikkat çekici şekiller yaratır. Bu şekilde yaratıcı ve zengin kompozisyonlar oluşturabilir.

Gölgelerde bazı ayrıntıları korumak mümkün olsa da, desen ve şekilleri keşfetmek ve fotoğrafınıza dahil etmek için kullanmaktan çekinmeyin.Bununla beraber kötü hava koşullarını, örneğin yağmurlu havaları da değerlendirmeniz oldukça estetik görüntüler yakalamanızı sağlayabilir. Yağmurla oluşan su birikintileri yansımaları fotoğrafınıza dahil etmek için ideal ortamı oluşturacaktır.
8. İletişim Kurun

Sokak fotoğrafçılığında genelde insanlar ile iletişim kurmak ihmal edilen bir şeydir. İletişim kurmadan yaptığınız çekimler daha doğal anları yakalamanızı sağlayabilir evet fakat kişiyi rahatsız da edebilir. Bu sebeple ortama ve kişiye uygun olarak iletişim kurmanız, karşınızdaki kişiye saygılı olduğunuzu hissettirmeniz önemlidir. Modeliniz bu şekilde rahat olduğunda çok daha samimi portreler yakalayabilirsiniz.


9. Kendi Tarzınızı Oluşturun - Farklı Düşünün!

Kendinize özgü bir temanız, devamlı kullandığınız imgeler gibi unsurlar olması size ait özgün bir tarz oluşturmanıza yardım eder. Örneğin sokak fotoğrafçılığı sadece insanlarla ilgilidir gibi bir algı olsa da bu pek doğru değildir. Bazen bir şehir manzarası, terk edilmiş bir bisiklet ya da yamulmuş bir duvar taşı çok daha özgün sahneler yaratabilir. Bu noktada gördüğünüz şeylerin özünü anlamaya ve yakalamaya çalışmanız çok daha yaratıcı fotoğraflara ulaşmanızı sağlayacaktır.

Kendi tarzınızı oluştururken belirleyeceğiniz şeyler; devamlı siyah-beyaz fotoğraf çekmek ya da hep flaş kullanmak olabilir. Bunlar fotoğraflarınızın karakterini oluşturacak şeylerdir. Aynı zamanda bunlar bir seri oluşturmanıza da yardım edebilir.

Bu sebeple kendinize uygun ve özgün bir tarz oturtmanızı ve farklı düşünmeyi öğrenmeye çalışmanızı tavsiye ederim.


10. Fotoğraflarınızı Düzenleyin

Fotoğrafı çekmek kadar düzenlemek de bu işin bir parçası. Özellikle sokak fotoğrafları oldukça anlık çekildiği için gözden kaçan şeylerin kadraja dahil olması ya da kompozisyonda bir yamukluk olması gibi şeyler sıklıkla yaşanmaktadır. Bu sebeple hem bu ufak hataları gidermek hem de fotoğrafınızda içeriğinizi destekleyecek yönde renk düzenlemeleri gibi işlemler yapmanız çok daha başarılı fotoğraflar elde etmenizi sağlayacaktır.0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör